Za duhovno slavljenje Božića u Zdencu
Napraviti ćemo jedan presjek evanđeoskih tekstova koji su u vezi s Isusovim rođenjem.
Započet ćemo s nekim od važnijih pitanja čiji se odgovori nalaze u Matejevu i Lukinu evanđelju.
Nakon što smo pažljivo pročitali Lk 1, 26-38 zapaziti ćemo osobe i anđela koji se nalaze u tekstu.
Zapitajmo se tko je bila Marija? U očima ljudi, u svojim očima i očima Josipa ona je mlada djevojka zaručena za Josipa, živi u Nazaretu. Njezin je životni plan udati se za Josipa, biti supruga i majka i živjeti u skladu s Božjim naumom.
Marija je velika u Božjim očima. Ona je blagoslovljena jer je Bog s njom. Prihvaćanjem začeća po sili Duha Svetoga ona će postati BOGORODICA, šira od nebesa. To je Marija za Boga. Ona je Duhom začela u tijelu. Nevidljivi Bog u njoj postaje vidljiv, opipljiv, embrij koji raste u vremenu u složenim i opasnim okolnostima.
Kada se pričestimo mi tjelesno postajemo „Marija“. Put Marije od začeća do rođenja i do bijega u Egipat je put kojim dnevno prolazimo. Sve ono na što je ona nailazila i mi nailazimo: potrebite „Elizabete“, nerazumijevanje najbližih, na „Herode“, zatvorene gostinjce, otvorene „štalice“, vesele pastire i mudre „starce“…
Tko je anđeo Gabrijel? On je Božji anđeo (njegovo ime znači moja je moć Bog), stoji pred Bogom i poslan je od Njega da navijesti Mariji da je milosti puna, da je Bog s njom i da će začeti Sina po Duhu Svetom koji će se zvati Sin Svevišnjega i čijem kraljevstvu neće biti kraja. On Zahariji naviješta Ivanovo rođenje, objavljuje Josipu Božji plan s Marijom i uvijek ohrabruje riječima Ne boj se.
Anđeo je profil Božjih poslanika koji donose Božje vijesti, koji hrabre, pozivaju na novo, objašnjavaju Božji plan i potiču na prihvaćenje Božje volje i njezino provođenje u djelo. Anđeli smo ti i ja, pojedinačno i zajedno, a poruku koju nosimo je Božja poruka radosti i nade, poruka koja poziva na životnu promjenu. Poruka koju dobivamo u molitvi kada stojimo pred licem Božjim, a zadatak nam je ponijeti ju osobama i narodima koji borave u tami i nemoći, duhovnoj i tjelesnoj.
U Mt 1, 18-25 govori se o Josipu i njegovoj sumnji i potajnom planu da otpusti svoju trudnu zaručnicu, a da ju pri tome ne izvrgne javnoj sramoti (mogla je biti kamenovana zbog svog grijeha). Bog šalje svog anđela Josipu u san. Po skoro istim riječima kojim objašnjava Marijinu trudnoću po Duhu Svetom zaključujemo da je to anđeo Gabrijel. Josip dobiva zadaću oca koji će dati ime novorođenom sinu. Iza tog objašnjenja Josip ne oklijeva uzeti Mariju sebi za ženu.
U Lk 2, 1-7 nalazimo objašnjenje da je rimski car August dao popisati narod (prvi popis u povijesti). Njegov je plan imati pod kontrolom stanovništvo Palestine (posebno aktivno muško stanovništvo spremno za vojsku i porezne obveznike). Zbog popisa Marija i Josip odlaze u svoj rodni grad, Betlehem. Iz teksta se da iščitati da je putovanje trajalo više tjedana, a možda i mjeseci. Tijekom svog boravka tražili su da ih prime u gostinjac. Međutim, zbog Marijine visoke trudnoće nitko ih nije primao. Vlasnici ili zaduženi za primanje u gostinjce gledali su Mariju i pitali se koje im komplikacije to može donijeti. Unatoč njihovoj vjeri i tradicionalnom običaju da se stranca i putnika uvijek treba primiti, očito nisu bili otvoreni prepoznati u ovoj trudnici dolazak samoga Spasitelja svijeta. Njihova je kalkulacija bila ovozemaljska. Što manje uložiti, a što više dobiti jer se gostinjci plaćaju. Unatoč tome Marija i Josip su našli jasle za krevetac, a štalu za svoje prebivalište.
U Mt 2, 13 - 18 čitamo o kralju Herodu Velikom i njegovim strahovima. Vladao je od 40. do 4. godine prije Krista, a poznat je po raskošnoj izgradnji hrama, odanosti rimskom caru Augustu i po svojoj opsjednutosti vlašću. Pogubio je neke od svojih sinova koji su mu bili rivali u preuzimanju kraljevstva. Kada su mudraci s Istoka došli u potrazi za novim kraljem, Mesijom, koji dolazi od Boga, Herod se jako uplašio i pozvao je svećeničke starješine i književnike da mu protumače gdje se Isus treba roditi. Oni su iz proroka protumačili da je to grad Betlehem. Herod je zadužio mudrace da se nakon pronalaženja novorođenog kralja vrate i izvijeste ga kako bi mu se i on otišao pokloniti. Ponovno se anđeo javlja, ovaj put mudracima, i sprječava ih u povratku Herodu. Pokazuje im drugi put i na taj način spašava novorođenče. Nakon određenog vremena Herod je još više posumnjao da se rodio Božji poslanik koji će spasiti narod od tlačenja, procjenjuje vrijeme rođenja i daje naredbu da se pogube sva muška djeca do dvije godine. Herodova odluka i naredba uzrok su smrti, jauku i plaču cijeloga područja.
Ovo su glavne osobe koje su izravno imale ulogu u dolasku Božjeg sina na svijet. Ono što im je zajedničko je da su svi iznenađeni dolaskom anđela koji je napravio zaokret u njihovom životu i njihovim planovima. Radost, nada, zajedništvo, uzajamno poticanje i pomaganje prate Isusa i omogućuju mu da se začne, rodi i raste. Isus je onaj koji povezuje i koji spašava. Ne oslobađa ih poteškoća, briga i progonstva, ali im daje smisao i snaga da uvijek idu dalje i vide šire. Dok Mariju i Josipa iznenađenje otvara za služenje i poniznost, Heroda njegovo iznenađenje još više zatvara u panični strah za svoju vladavinu. Njegov je strah uzrok smrti, beznađa i tuge, a Marijin i Josipov sreći i sigurnosti.
Uskrsnuće od mrtvih se počelo ostvarivati samim Isusovim dolaskom: oni koji su ga primili uskrsli su na novi vječni život, a oni koji su ga odbacili uskrsli su na vječnu smrt (usp. Iv 5, 28-29).
Svim Zdenčanima: dragim članovima, volonterima, suradnicima i kumovima želim:
Sretan Božić i blagoslovljenu Novu 2020. godinu!
Heri ya Krismasi na Mwaka Mpya!
Feliz Navidad y Feliz Año Nuevo!
Duh Sveti ispunja nas i kroz nas donosi radost i nadu duhovnim i tjelesnim djelima milosrđa.
S. Ljilja Lončar
Misionarka Milosrđa