Logo

Susret dvaju svjetova, Karamoja, Uganda

Susret dvaju svjetova, Karamoja, Uganda

Prolazeći kroz vrata Karamoje, koja su udaljena od Kampale nekih 450 km, sve je suprotno od onoga prije. Velika savanska prostranstva, polupustinja i pustinja ispunjena visokom travom, kaktusima i niskim bodljikavim raslinjem. Kuće su male niske okrugle zemljane kućice prekrivene travom. Mnoštvo djece na cesti s malo ili gotovo bez robe na sebi, ali svi nasmiješeni. 

Obiteljski život u Karamoji je poligamijski. Svoje uporište vuče iz prošlosti zbog učestalih sukoba među klanovima, jer za borbu trebate ratnike i ako se klan brojčano smanjuje, u opasnosti ste. S druge strane Karamoja nema nikakvu razvijenu industriju, većina stanovništva se bavi ili stočarstvom ili proizvodnjom ugljena koji se prodaje za malu cijenu. Brojnu obitelj treba prehraniti. Zdravstvena skrb se plaća, a posla nema. Samo 20 posto djece doživi petu godinu života.

Zakoračili smo u don Jakoslavovu Karamoju

Misija u nastajanju. Gradi se kuća, crkva, kuhinja… don Jakoslav radi, koordinira i supervizira radove, raspoređuje volontere. Za svakog ima zadatak, nema praznog hoda. Svaki dan traje cijeli dan. Iako ništa nije završeno, sv. Misa se održava svaki dan na misiji i jednom tjedno u nekom udaljenom selu pod stablom koje pripada misiji. Nedjeljom u misiji i u jednom selu koje pripada misiji.

Kilometarske savane sve suho, stabala vrlo malo i to sva s velikim trnovima i kaktusi. Kiša nije pala mjesecima. Uz cestu odrasli i djeca. Nose vreće ugljena na glavnu cestu, šiblje za krovove kuće prodavati, kako bi se prehranili, na glavama kante s vodom, a mala djeca, polugola i bosa, boce. Siromaštvo, razlog je suša koja uzrokuje nedostatak vode, hrane, zdravlja, pomor stoke, nesigurnost, visoku cijenu nevjeste za brak, neobrazovanost i nezaposlenost. Suše su popraćene i toplinskim valom što uzrokuje smrt i bolesti. Prisutan je veliki kriminal, krađe. Djeca su gladna.

Svakodnevno mnoštvo djece, mnoštvo mladih dolaze tražeći pomoć upravo za školovanje, a koji sa sobom donose teške životne priče. Često su to djeca koja su ostala bez majke. Otac nema brige za djecu, a starac u Karamoji ne znači ništa jer ga djeca ne vole, nikad nije pokazao svojoj djeci pažnju i on umire u toj bijedi u kojoj su odgojena njegova djeca.

Škole su internati. Djeca idu u školu, plate nešto sitno, ali neće dobiti svjedodžbe. Tek kad isplate sve što trebaju, država daje potvrdu da su završili školu.

Susret je to sa svojom nemoći, nesigurnošću i nedostacima. Molitva je ona koja daje snagu.

Samo 15 posto djece ide u školu. Školarinu plaćaju različite kršćanske i humanitarne organizacije. Tužne su njihove životne priče. Često puta su to djeca bez jednog ili oba roditelja, djeca ulice, djeca koja već u ranoj dobi rade teške poslove da bi priskrbili sebi bar za jedan semestar. Mnoga djeca, pogotovo djevojčice, prisiljene su na dogovorene brakove. 

Susret s djecom tankih ručica i nožica, s napuhanim trbusima, nešto je što nas kao čovjeka 21. stoljeća ponižava.

U selima nema pitke vode. Djeca pješače nekad i do deset kilometara da bi donijela pitku vodu. Karamajon djeca i ljudi jedu samo jedan obrok na dan ako i to imaju, a obično je to večera.

Prašina, nehigijenski uvjeti, nedostatak medicinske skrbi i hrane svakodnevno odnosi dječje živote.

Takvi susreti zahtijevaju puno snage jer ste često puta nemoćni, želite pomoći, ali ne možete. Dovedete dijete u bolnicu, dva dana sve krene nabolje, radosni ste, i onda stiže poruka: dijete je umrlo.

Molitvom se započinje, u jutro prije doručka i molitvom se završava dan. Bez Isusa teško je biti s ovom djecom i ovim narodom. U toj djeci prepoznajemo Isusa patnika, ali i Isusa Uskrslog. Kad nam djeca pohrle u zagrljaj, Radost nam dolazi u susret.

Njihova zahvalnost, radost, smijeh, zagrljaj je Njegova prisutnost. 

Nastavlja se…

N.M.