Logo

DUHOVNA OBNOVA

DUHOVNA OBNOVA
Izvori snage i nadahnuća za duhovni život

Duhovna obnova Zdenca u Dugom Selu održana je od 27. do 29. listopada. Susret smo započeli Svetom Misom u župnoj crkvi sv. Martina u Dugom Selu. Poslije zajedničke večere, s. Ljilja nas je ukratko uvela u duhovnu obnovu. U nastavku smo upoznavali i produbljivali rast u duhovnosti sv. Marije Krucifikse di Rosa, od najranijeg djetinjstva pa sve do njene smrti. Paola nije bila obično dijete, niti njena sabranost nije bila obična sabranost. Mnogi su komentirali: „ Ona mala ne hoda po zemlji! Mala je svetica! Nebeski anđeo, a ne dijete!“ Ovaj zanimljiv duh slijedili smo preko njenog predanja Majci Božjoj, preko njenih žrtvica, velikodušnosti, iskazivanja ljubavi prema najpotrebnijima sve do njenih mističnih iskustava i osnivanja Družbe. Paola je naša zaštitnica i uzor. Bila je vrlo osebujne osobnosti. Ona je uzor koji svijetli na obzorima života, ona je osobnost koja privlači i oduševljava. Ljubav prema Bogu iskazivala je predanom ljubavlju prema najpotrebnijima. Bila je odgovorna, spremna na najviše žrtve, čuvajući se i najmanjeg grijeha. Euharistija i Marija su joj bili izvori snage i nadahnuća za duhovni život. U mislima sa sv. Marijom Krucifiksom di Rosa krenuli smo na počinak.

Dan subotnji započeli smo molitvom časoslova. Duhovnu obnovu nastavio je gospodin Nedjeljko Jelčić iz Kristofora. Tema je bila razmatranje krunice. U uvodu nam je posvijestio da krunicu trebamo željeti moliti kao profesionalci - kao sveci. A profesionalci – sveci razmatraju otajstva krunice. Ivan Pavao II je rekao da je krunica bez razmatranja kao tijelo bez duše. Ako čovjeku oduzmemo razum, stavove, slobodnu volju i osjećaje a sve to čini dušu, čovjek je mrtav. Dakle ako u našoj molitvi nema stavova, slobodne volje, razuma i osjećaja i molitva je mrtva. Prva stvar na koju nas Crkva poziva je razmatranje, Katekizam Katoličke Crkve br. 2707 kaže: Kršćanin treba nastojati da redovito razmatra, inače je nalik na prva tri tla iz prispodobe o sijaču.. Važno je s Duhom Svetim, napredovati na jedinom putu molitve: Isusu Kristu.

Krunica je uvijek put prema Kristu. Ona ne može zamijeniti Euharistiju, no može biti njen odjek. Katekizam nas poučava zašto je važno razmatranje: „ Ono pokreće misao, maštu, osjećanje i želje. To je pokretanje nužno da se produbi vjersko uvjerenje, da se potakne obraćenje srca i ojača volja da slijedi Krista.“ (KKC br. 2708). Koraci razmatranja Riječi Božje su:

 

1. Ulazak u Božju prisutnost

Sada biti tu, ostaviti sve sa strane. Isus govori nama danas ništa manje, nego je govorio učenicima.

2. Čitanje ili promatranje

Promatrati i vizualizirati stvari i događaje u tekstu. Nema postavljanja pitanja, samo gledanje slika. Dotaknuti će nas riječ, rečenica, detalj… Ona pokreće misao, mene, mijenja moj stav i tada smo evangelizirani.

3. Meditacija i razmišljanje

Meditirati o rečenici, riječi koja te je dotakla – REMA. Rema je Riječ Božja za tebe u sadašnjem trenutku i povezati je sa Heb 2,18 ( Čemu je iskušan trpio, može iskušavanima pomoći.), zatim povezati sa Riječju Božjom, sa sobom sa ljudskim potrebama

4. Molitva

Ući u svoje srce i pred Bogom bez maski izreći molitvu. Nutarnja molitva ovisi o našoj volji. Vrijeme se odvoji za Gospodina. Na kraju molitve izreći Amen. AMEN znači shvaćam, prihvaćam, neka bude. Molitva uvijek započima sa zahvalama.

5. Dijeljenje detalja

Dijeljenje u grupi i izricanje molitvi na glas.

Obradili smo tekstove Lk 1, 26 – 30; Lk 1,39 – 45 i molitvu Zdravo Marijo. Bitno je izgraditi pouzdanje u Majku Božju i u Božju prisutnost.

Nedjelju, dan Gospodnji započeli smo Svetom Misom. Slijedilo je živo svjedočenje o djelima milosrđa s najpotrebnijima na misiji Zdenca u Venezueli; Kako spašavati duše od vječne propasti učeći ih putu Božjem, čineći djela milosrđa djeci i napuštenim starcima, uključujući mjesne ljude da budu volonteri i donatori. Iz svjedočenja: Obitelj u klasičnom smislu ne postoji. Partneri su za jedno vrijeme; godinu ili dvije, a neki malo i više. Redovito djeca i mladi provode vrijeme na ulici ostavljena i prepuštena da se sami snalaze za hranu i odjeću. Vlada opće siromaštvo i uz to svaka vrsta kriminala i delikvencije: alkohol, pljačka ( Primjer: susjedstvo Zdenca poznato po lopovima i pljačkašima), ubojstva, droga, prostitucija velikih i malih. Roditelji prodaju svoju djecu u prostituciju ( primjer obitelji NN : otac prodaje svoga devetogodišnjega sina grupi maloljetnika za seksualno izrabljivanje u zamjenu za drogu i alkohol. Dječak se žalio jednoj volonterki. Majka odvodi svoje dvije kćeri u prostituciju u zamjenu za pola dolara.) kako bi došli do hrane i zadovoljili svoje ovisnosti. Čest je primjer majki koje ostave svoju djecu. Imamo slučaj u Brisas gdje je jedna majka ostavila četvero male djece ( najmlađa curica 2 godine, a najstarija 11 godina) ocu ovisniku o drogi i alkoholu. Djeca idu od kuće do kuće u tom siromašnom naselju, pitajući nešto za pojest. Kad se majka najavi da će ih posjetiti djeca se raduju i svima pričaju kako će im mama doći. Nažalost, njena posjeta traje svega nekoliko minuta da bi izbjegla nasilnog oca. Nakon što majka ode djeca ostanu glasno plačući. Svaki put rana ostavljenosti za njih se produbljuje. Nepoznavanje Boga i njegovih zapovjedi doprinijelo je ovakvom kaotičnom stanju ovog naroda.

Rad Zdenca u Venezueli: Funkcioniraju 4 centra: Pampatar, Arboleda, Pedro Luis Briseno i Brisas de los Millanes na otoku Margariti. Peti centar u Apostaderu koji radi samo petkom jer drugim danima nije nam dozvoljeno. Trenutno sudjeluje 160 djece. Cilj je do kraja godine doći do 200 djece sveukupno. Dob djece je od 6 do 11 godina. Podijeljeni su u grupe po dobi: od 6 do 8 godina i od 9 do11 godina. Također su podijeljeni po sekcijama: sport, umjetnost i glazba sukladno dobi. U radionicama odgoja u Solidarnosti, bontona, ekologija i potpora u učenju sudjeluju svi. U Pedro Luis Briseno i Brisa de los Millanes radi se u dvije smijene: ujutro i popodne. U petom centru Apostadero se radi ujutro i popodne U dva druga centra radi drugih aktivnosti u centrima kao što su edukacija i logistika radi se u popodnevnoj smijeni sa djecom. Svaka aktivnost započinje sa kratkim sastankom pripreme volontera za taj dan i molitvom. Nakon aktivnosti dana slijedi kratka evaluacija. Rade od 8.30 do 17.30 od ponedjeljka do petka. Subotom djeca dolaze samo na igru i ručak. Svaki centar ima svoje stalne zaposlenike: voditeljicu centra, kuharicu, učitelja i tri volontera.

I zaključila bih izrekom sv. Marije Krucifikse di Rosa: „Ljubav prema bližnjemu put je kojim se stiže do Boga.“

Nives