„Sva radost tvoja neka bude Jahve on će ispuniti želje tvoga srca“ Ps 37, 4

UČI ŽIVJETI!

18.03.2019.
UČI ŽIVJETI!

Projekt „Uči živjeti!“ u Splitu provodi se kroz radionice engleskog jezika. Jedna od grupa koja sudjeluje na našim radionicama je grupa od 20 djece u Srinjinama, malom mjestu pored Splita.

To su djeca slobodnog i živahnog duha, veselog karaktera i oštrog uma te su, stoga, i naše radionice vesele i uzbudljive. Na početku svake radionice učenici se pomole na engleskom jeziku, nakon čega slijedi igra i učenje te ponovno molitva na samom kraju. Ovu srijedu, 20. veljače, odlučili smo malo promijeniti program našeg druženja.

Pri dolasku u Srinjine, djeca su nas dočekala, nasmiješena i spremna za nove izazove. Kako je bio lijep i sunčan dan, odlučili smo se ispred prostorija u kojima se družimo poigrati s najboljim izumom na svijetu, loptom. Prva igra je, naravno, bila Lijeva ruka u kojoj učenici zajedno s voditeljicama vježbaju motoriku lijeve strane svog tijela te smo igrali Picigin. To jest, pokušali smo…

igra

Kada je završilo vrijeme igre morali smo se vratiti u, svima nam dragu, dvoranu i započeti s „ozbiljnim“ radom. Naravno, prvo smo izmolili Slava Ocu na engleskom (Glory to the Father). Ponovili smo gradivo s prošlih radionica o ljudskim pravima i obvezama koje proizlaze iz njih i tu su naši učenici imali priliku pokazati svoje znanje te su ga, uistinu, i pokazali! Male sive stanice ubrzano su se počele vrtjeti dok su se djeca prisjećala prava na život, školu, zdravlje i igru.

igra ispred dvorane

Kroz razgovor o projektu „Kuća milosrđa“ koji se provodi u Venezueli, učenici su pokazali empatiju prema venezuelanskom narodu, a ujedno su počeli i obnavljati znanje o samom Zdencu čiji su članovi. Tako smo ponovili čime se Zdenac bavi, kada i tko ga je osnovao te što je simbol Zdenca. Prisjetili smo se i misijskih boja – green, red, yellow, blue and white – i koje kontinente one predstavljaju. To nam je bilo važno za sljedeći zadatak: naime, našu radionicu engleskog jezika odlučili smo pretvoriti u radionicu likovne kulture!

Učenici su se podijelili u 3 grupe i premjestili klupe kako bi svaka grupa mogla svoj zadatak neometano izvršiti. Očekivano, dvoranu je odjednom preplavio smijeh. Prva grupa je trebala od glinamola izraditi svoje zdence. Rukavi su se zasukali i male ruke su se bacile na posao s voljom i predanošću velikih kipara. Druga grupa je na hameru trebala od kolaž papira izraditi zdenac, ali u misijskim bojama. I oni su svoj zadatak ozbiljno shvatili, gotovo vojnički. Odabrali su vođu i krenuli u bitku s kolaž papirom! Treća grupa je, pak, dobila slova koja su trebali izrezati i obojati te ih na kraju složiti u rečenicu koja predstavlja viziju i misiju Zdenca. Podijelili su posao i preuzeli ulogu vrsnih umjetnika.

glinamol

20190220 162051 800x450

radionica s kolazem

Obradovali su se novom zadatku u kojem su mogli pokazati svu raskoš svoje kreativnosti. To se i vidjelo na malim rumenim obrazima s kojih osmijeh nije silazio. Naravno, dvoranom je vladao žamor i buka jer mašta, ipak, ne može raditi u tišini. Voditeljice radionica su nadgledale svaku grupu te s njima razgovarale – bila nam je to prilika da se još bolje upoznamo i stvorimo osjećaj zajedništva.

20190220 160717 800x450

20190220 164414 001 800x450

 

Kada su učenici bili pred sam kraj svojih zadataka, počela je vladati napetost jer su znali da se radionici bliži kraj. Ponosno su završili svoje radove i jedva dočekali pokazati ta velika remek djela, kako kolegama, tako i voditeljicama. No, kako nismo imali mnogo vremena, odlučili smo predstavljanje radova ostaviti za sljedeći susret, a kraj prepustiti molitvi, tj. pjesmi. Naime, naši učenici su od samog početka projekta jako željeli pjevati, stoga nismo imali izbora nego oformiti dječji zbor. Tako je drugi dio naših radionica engleskog jezika zapravo glazbena radionica na kojoj učimo duhovne pjesme i slavimo Boga. Ipak, tko pjeva, dvostruko moli!

20190220 164951 001 800x450

Ovog puta ponovili smo pjesmu „Mi želimo uzdići Isusa“ koju smo naučili na prethodnim radionicama i počeli učiti „Bože moj, dopusti mi“, jer bez Njega i Njegovog dopuštenja ne bi bilo ni ljudskih prava ni obveza, ali ni naših englesko-likovno-glazbenih radionica. S pjesmom smo završili i učenici su krenuli svojim kućama ispunjeni veseljem i Božjim blagoslovom, što i jest cilj naših druženja.

Dorja Bulog

Projekt Misionar Milosrđa

Biblijska razmatranja

 • 28. lipnja 2019.

  Prvo čitanje: Pnz 30, 10-14

  10kad poslušaš glas Jahve, Boga svoga, držeći njegove zapovijedi i njegove naredbe zapisane u knjizi ovoga Zakona, to jest kada se obratiš Jahvi, Bogu svome, svim srcem svojim i svom dušom svojom. 11Ova zapovijed što ti je danas dajem nije za te preteška niti je od tebe predaleko. 12Nije na nebesima da bi rekao: 'Tko će se za nas popeti na nebesa, skinuti nam je te nam je objaviti da je vršimo?' 13Nije ni preko mora da bi mogao reći: 'Tko će preko mora za nas poći, donijeti nam je te nam je objaviti da je vršimo?' 14Jer, Riječ je posve blizu tebe, u tvojim ustima i u tvome srcu da je vršiš.

  Pripjevni psalam: Ps 69, 14.17.30-31.33-34.36ab.37

  14No tebi se molim, Jahve,
  u vrijeme milosti, Bože
  po velikoj dobroti svojoj ti me usliši
  po svojoj vjernoj pomoći!
  17Usliši me, Jahve, jer je dobrostiva milost tvoja,
  po velikom milosrđu pogledaj na me!

  30A ja sam jadnik i bolnik -
  nek' me štiti tvoja pomoć, o Bože!
  31Božje ću ime hvaliti popijevkom,
  hvalit ću ga zahvalnicom.

  33Gledajte, ubogi, i radujte se, 
  nek' vam oživi srce, svima koji Boga tražite.
  34Jer siromahe Jahve čuje,
  on ne prezire sužanja svojih.

  36Jer Bog će spasiti Sion
  - on će sagradit' gradove Judine -
  tu će oni stanovat', imati baštinu.
  37Baštinit će ga potomci slugu njegovih;
  prebivat će u njemu oni što ljube ime Božje.

  Drugo čitanje: Kol 1, 15-20

  15On je slika Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja. 16Ta u njemu je sve stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo Prijestolja, bilo Gospodstva, bilo Vrhovništva, bilo Vlasti - sve je po njemu i za njega stvoreno: 17on je prije svega i sve stoji u njemu. 18On je Glava Tijela, Crkve; on je Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude Prvak. 19Jer svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu 20i po njemu - uspostavivši mir krvlju križa njegova - izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima.

  Evanđelje: Lk 10, 25-37

  25I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?" 26A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš?" 27Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!" 28Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš." 29Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: "A tko je moj bližnji?" 30Isus prihvati i reče: "Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. 31Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. 32A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. 33Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se 34pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. 35Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: 'Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.'" 36"Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike?" 37On odgovori: "Onaj koji mu iskaza milosrđe." Nato mu reče Isus: "Idi pa i ti čini tako!"

  Za duhovni rast Zdenčana

  Osnovna misao današnjeg evanđelja je kršćanska ljubav: ljubav prema Bogu i bližnjemu. To je temeljni zakon Kristov. Ljubav prema Bogu, mjeri se ljubavlju prema čovjeku. Isus to prikazuje u prispodobi o milosrdnom Samaritancu. Isus ovakvim govorom dolazi do čovjeka, do njegovih misli i osjećaja, do njegova razumijevanja. Budi emocije, bistri savjest, potiče na razmišljanje, pokreče ustaljenost, izaziva opredjeljenje i dobiva ispravan odgovor.

  Ovo evanđelje je poslanje, misija Zdenca, po uzoru na Isusa iz Nazareta, pomagati čovjeku, činiti ga sretnim.

  Isus nas pita «tko je moj bližnji»? Komu sam ja bližnji. Tko od mene očekuje pomoć? Tko mene treba i tko će ostati bespomoćan ako mu ja ne pomognem?

  Svakome od nas Isus upućuje riječi: «Idi pa i ti čini tako!» Svatko onaj tko se zanima za život vječni, za konačni cilj ljudskog postojanja, ne može zanemarivati bližnje i ne poznavati bližnje. Moj bližnji je svatko tko treba moju pomoć.

  Često propisane dužnosti nalaze se iznad srca i ljudskosti.

  On kaže: svaki čovjek ima moć biti ili postati drugome bližnji. Ne postoje granice. Sve ovisi samo o tome koliko je srce svakoga od nas tankoćutno i pozorno. Zapažamo li tuđu nevolju i jesmo li spremni priskočiti u pomoć, samo tako ispunjavamo volju Božju i nalazimo se na putu koji vodi u život.

  Spašavanjem čovjeka najbliži smo Bogu. Slični smo Isusu, a sličnošću s Isusom usrećujemo drugoga. Kaže nam: «Idi pa i ti čini tako! , odgovor za pravilno življenje i život vječni.

  Želimo da naš Zdenac bude prepoznatljiv po snažnom svjedočenju jedinstva između ljubavi prema Bogu i ljubavi prema bližnjemu.
  Objavljeno u Godina C

Duhovne priče

Svjedočanstva iz misija

 • Misija na Kubi

  Dragi Zdenčani, kako ste svi? Vjerujem da ste sretni i vrijedni radnici u Isusovu Zdencu! Čujemo da je zima došla skupa sa zornicama? Molim Vas, prikazujete sv. Misu, zornice, molitve i post za ovu Kubansku misiju i sve misije Zdenca...

Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje kolačiće (cookies). Nastavkom pregledavanja stranice slažete se sa korištenjem kolačića.