Ponedjeljak, 18.03.2019. 14:54

UČI ŽIVJETI!

Projekt „Uči živjeti!“ u Splitu provodi se kroz radionice engleskog jezika. Jedna od grupa koja sudjeluje na našim radionicama je grupa od 20 djece u Srinjinama, malom mjestu pored Splita.

To su djeca slobodnog i živahnog duha, veselog karaktera i oštrog uma te su, stoga, i naše radionice vesele i uzbudljive. Na početku svake radionice učenici se pomole na engleskom jeziku, nakon čega slijedi igra i učenje te ponovno molitva na samom kraju. Ovu srijedu, 20. veljače, odlučili smo malo promijeniti program našeg druženja.

Pri dolasku u Srinjine, djeca su nas dočekala, nasmiješena i spremna za nove izazove. Kako je bio lijep i sunčan dan, odlučili smo se ispred prostorija u kojima se družimo poigrati s najboljim izumom na svijetu, loptom. Prva igra je, naravno, bila Lijeva ruka u kojoj učenici zajedno s voditeljicama vježbaju motoriku lijeve strane svog tijela te smo igrali Picigin. To jest, pokušali smo…

igra

Kada je završilo vrijeme igre morali smo se vratiti u, svima nam dragu, dvoranu i započeti s „ozbiljnim“ radom. Naravno, prvo smo izmolili Slava Ocu na engleskom (Glory to the Father). Ponovili smo gradivo s prošlih radionica o ljudskim pravima i obvezama koje proizlaze iz njih i tu su naši učenici imali priliku pokazati svoje znanje te su ga, uistinu, i pokazali! Male sive stanice ubrzano su se počele vrtjeti dok su se djeca prisjećala prava na život, školu, zdravlje i igru.

igra ispred dvorane

Kroz razgovor o projektu „Kuća milosrđa“ koji se provodi u Venezueli, učenici su pokazali empatiju prema venezuelanskom narodu, a ujedno su počeli i obnavljati znanje o samom Zdencu čiji su članovi. Tako smo ponovili čime se Zdenac bavi, kada i tko ga je osnovao te što je simbol Zdenca. Prisjetili smo se i misijskih boja – green, red, yellow, blue and white – i koje kontinente one predstavljaju. To nam je bilo važno za sljedeći zadatak: naime, našu radionicu engleskog jezika odlučili smo pretvoriti u radionicu likovne kulture!

Učenici su se podijelili u 3 grupe i premjestili klupe kako bi svaka grupa mogla svoj zadatak neometano izvršiti. Očekivano, dvoranu je odjednom preplavio smijeh. Prva grupa je trebala od glinamola izraditi svoje zdence. Rukavi su se zasukali i male ruke su se bacile na posao s voljom i predanošću velikih kipara. Druga grupa je na hameru trebala od kolaž papira izraditi zdenac, ali u misijskim bojama. I oni su svoj zadatak ozbiljno shvatili, gotovo vojnički. Odabrali su vođu i krenuli u bitku s kolaž papirom! Treća grupa je, pak, dobila slova koja su trebali izrezati i obojati te ih na kraju složiti u rečenicu koja predstavlja viziju i misiju Zdenca. Podijelili su posao i preuzeli ulogu vrsnih umjetnika.

glinamol

20190220 162051 800x450

 

radionica s kolazem

Obradovali su se novom zadatku u kojem su mogli pokazati svu raskoš svoje kreativnosti. To se i vidjelo na malim rumenim obrazima s kojih osmijeh nije silazio. Naravno, dvoranom je vladao žamor i buka jer mašta, ipak, ne može raditi u tišini. Voditeljice radionica su nadgledale svaku grupu te s njima razgovarale – bila nam je to prilika da se još bolje upoznamo i stvorimo osjećaj zajedništva.

20190220 160717 800x450

20190220 164414 001 800x450

 

Kada su učenici bili pred sam kraj svojih zadataka, počela je vladati napetost jer su znali da se radionici bliži kraj. Ponosno su završili svoje radove i jedva dočekali pokazati ta velika remek djela, kako kolegama, tako i voditeljicama. No, kako nismo imali mnogo vremena, odlučili smo predstavljanje radova ostaviti za sljedeći susret, a kraj prepustiti molitvi, tj. pjesmi. Naime, naši učenici su od samog početka projekta jako željeli pjevati, stoga nismo imali izbora nego oformiti dječji zbor. Tako je drugi dio naših radionica engleskog jezika zapravo glazbena radionica na kojoj učimo duhovne pjesme i slavimo Boga. Ipak, tko pjeva, dvostruko moli!

20190220 164951 001 800x450

 

Ovog puta ponovili smo pjesmu „Mi želimo uzdići Isusa“ koju smo naučili na prethodnim radionicama i počeli učiti „Bože moj, dopusti mi“, jer bez Njega i Njegovog dopuštenja ne bi bilo ni ljudskih prava ni obveza, ali ni naših englesko-likovno-glazbenih radionica. S pjesmom smo završili i učenici su krenuli svojim kućama ispunjeni veseljem i Božjim blagoslovom, što i jest cilj naših druženja.

Dorja Bulog

{lang hr}Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje kolačiće (cookies). Nastavkom pregledavanja stranice slažete se sa korištenjem kolačića.{/lang}{lang en}This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.{/lang}{lang es}Este sitio utiliza cookies. Al continuar navegar por el sitio, usted acepta el uso de cookies.{/lang}